Εφτά λεπτά, μια ιστορία ολόκληρη

25 Iουλίου 2004, Λίμα, Περού, τελικός Κόπα Αμέρικα.
Αντίπαλες δυο από τις μεγαλύτερες εθνικές ομάδες του πλανήτη. Η Αργεντινή των Σαβιόλα, Ζανέτι, Τέβεζ, Κίλι Γκονζάλεζ, Μαστσεράνο, Αγιάλα, Σορίν και Ντ’Αλεσάντρο εναντίον της Βραζιλίας των Αντριάνο, Λουιζάο, Μαικόν, Φαμπιάνο, Μπαπτίστα, Ντιέγκο και Έντου.

Στο 86ο λεπτό, το σκορ είναι 1-1. 22 δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του αγώνα (και της διοργάνωσης) ο Αντριάνο βρίσκεται σε κατάσταση έκστασης, πανηγυρίζοντας με την φανέλα στον αέρα την ισοφάριση σε 2-2. Ενδιάμεσα απολαμβάνουμε εφτά απολαυστικά λεπτά βγαλμένα από μια οποιαδήποτε αλάνα της Λατινικής Αμερικής, με τους Αργεντινούς (με πρωτεργάτη φυσικά τον Κάρλος Τέβεζ) να κάνουν αρχικά το 2-1 και να προσπαθούν στη συνέχεια να κρατήσουν το σκορ, ξεφτιλίζοντας τους αιώνιους εχθρούς τους με κολπάκια και ντριπλίτσες στο κόρνερ, και τους Βραζιλιάνους να βαράνε στο ψαχνό, προσπαθώντας είτε να κλέψουν την μπάλα για μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, είτε να ικανοποιήσουν τα στιγμιαία νεύρα ενός ολόκληρου λαού που βλέπει τους μισητούς γείτονες αγκαλιά με ένα ακόμα Κόπα Αμέρικα. Το χορταστικό βίντεο ολοκληρώνεται με τον παραδοσιακό λατινοαμερικάνικο τρόπο: συμπλοκές μεταξύ των παικτών των δυο αντιπάλων.

(Για την ιστορία, μετά το τέλος του βίντεο ακολούθησαν πέναλτι στα οποία η Βραζιλία επικράτησε με 4-2.)