Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

Κάτι έχει το νερό τους…

36o λεπτό του χθεσινού αγώνα μεταξύ της Μπάνφιλντ και της Ιντεπεντιέντε στην Αργεντινή και οι γηπεδούχοι έχουν μόλις ισοφαρίσει. Οι παίκτες της Ιντεπεντιέντε ετοιμάζονται για την σέντρα που θα δώσει συνέχεια στον αγώνα και ξαφνικά ο ένας εκ των δυο δοκιμάζει να σουτάρει από το κέντρο, αμέσως μετά την πρώτη πάσα. Γκολ: 1-2!

Χρειάζεσαι λίγα δευτερόλεπτα για να συνειδητοποιήσεις ότι αυτό το μελαμψό τυπάκι που πανηγυρίζει σαν τρελό, είναι γνώριμο σου. Και χρειάζεσαι πολλά λεπτά, μετά, για να προσπαθήσεις να θυμηθείς έστω ένα σοβαρό σουτ σ’ αυτούς τους πέντε μήνες παραμονής στο Χαριλάου. Αλλά δεν χρειάζεσαι ούτε στιγμή για να εκστομίσεις ασυναίσθητα, γεμάτος πίκρα, το: “Χέσε μας τώρα ρε Λεάντρο“.