Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

O tempora o mores!

Την ώρα που στην Ελλάδα ακόμα προσπαθούμε να μάθουμε στους διαιτητές βασικούς κανόνες του αθλήματος, όπως το ότι αμυντικός που αγκαλιάζει επιθετικό από πίσω πρέπει να δέχεται κίτρινη κάρτα ανεξαρτήτως χρώματος της φανέλας του ή ότι η ρίψη κέρματος στην αρχή ενός αγώνα, δεν γίνεται τόσα χρόνια στα γήπεδα όλου του κόσμου για ..εφε, σε άλλες χώρες προχωράνε σε επιπλέον ‘πειράματα’ με σκοπό να βελτιώσουν τις διαιτητικές υπηρεσίες.

Έτσι λοιπόν, στο πρωτάθλημα Κλαουζούρα της Αργεντινής που ξεκίνησε πρόσφατα, οι διαιτητές χρησιμοποιούν ένα σπρέι για να στήσουν το τείχος των αμυνομένων στα φαουλ, στην σωστή – σύμφωνα με τους κανονισμούς – απόσταση. Ενημερωτικά, το σημάδι στο χόρτο εξαφανίζεται μετά από ένα περίπου λεπτό, χρόνος πάντως που στην Ελλάδα πιθανόν να μην αρκεί για να εκτελεστεί ένα φαουλ, ειδικά όταν μια εκ των δυο ομάδων έχει λόγο να καθυστερήσει.