Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

Όλα ανοιχτά

Πριν από τους δύο πρώτους ημιτελικούς του Λιμπερταδόρες υπήρχαν μόνο 2 αήττητες ομάδες στον θεσμό. Η Γκρέμιο και η Νασιονάλ. Μετά τα δύο πρώτα ματς δεν υπάρχει καμία καθώς μετά την Γκρέμιο, χθες ηττήθηκε και η Νασιονάλ από την Εστουδιάντες. Την Εστουδιάντες που μετά το άτυχο 0-1 από την Ιντερνασιονάλ στον τελικό του Σουνταμερικάνα το φθινόπωρο, συμπλήρωσε 686′ λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, με 6/6 νίκες και γκολ 15-0 στο Δημοτικό Στάδιο της Λα Πλάτα .  Οι “πιντσαράτας” μπήκαν πολύ δυνατά και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο τερματοφύλακας της Νασιονάλ Ροντρίγκο Μουνιός έκανε φοβερή διπλή επέμβαση. Λίγα λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος του γηπέδου Λεάντρο Μπενίτες έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Γκαλβάν με όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Το παιχνίδι χάλασε από το σημείο αυτό και μετά, με πολλά φάουλ και αργό ρυθμό. Το πλήγμα για την Εστουδιάντες ήταν ο τραυματισμός του Βερόν που από το 30′ χώλαινε με αποτέλεσμα ουσιαστικά η ομάδα να αγωνίζεται με 10 παίκτες. Στο ημίχρονο αντικατάσταθηκε και η απουσία του αρχηγού έδωσε στη Νασιονάλ τη δυνατότητα να κάνει τις 2 καλύτερές τις ευκαιριές στις αρχές του Β’ ημιχρόνου. Από το 55′ περίπου και μετά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού, σταμάτησαν να κινδυνεύουν (πολύ καλό παιχνίδι από τον Σκιάβι και από τον Σελάι που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε κανονικά) και μπορούσαν να είχαν καθαρίσει την πρόκριση όταν στο 88′ ο Μάουρο Μποσέλι βγήκε τετ-α-τετ αλλά και πάλι ο Μουνιός έσωσε τη Νασιονάλ.

Η ρεβάνς στο Μοντεβιδέο την άλλη Τετάρτη. Είσοδος ομάδων και γκολ στο επόμενο βίντεο: