Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

Μια μικρή ιστορία εκδίκησης

12 Απριλίου 2012, έξι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα Ντόρτμουντ-Μπάγερν και με το σκορ στο 1-0 ο Ρόμπεν αστοχεί σε πέναλτι, χαρίζοντας ουσιαστικά το πρωτάθλημα στους γηπεδούχους (που με τη νίκη αυτή ξέφυγαν με 6 βαθμούς) και ο Σούμποτιτς τρέχει και χώνει το κεφάλι του μπροστά στο πρόσωπο του Ολλανδού αραδιάζοντας του διάφορες ατάκες που δεν θα μάθουμε ποτέ.

25 Μαΐου 2013, η Μπάγερν κερδίζει το Τσάμπιονς Λιγκ με τον Ρόμπεν να φτιάχνει το πρώτο γκολ και να σκοράρει το νικητήριο στα τελευταία λεπτά, ο Σούμποτιτς στέκεται μετά το τελευταίο σφύριγμα απογοητευμένος στις μύτες των παπουτσιών του και ο Ζερόμ Μπόατενγκ του υπενθυμίζει, προφανώς, ότι η ζωή κάνει κύκλους κι ότι είναι σημαντικό όταν φτάνεις ψηλά να προσέχεις πως συμπεριφέρεσαι στους αντιπάλους σου γιατί είναι πάρα πολύ πιθανό να τους συναντήσεις ξανά κατεβαίνοντας.