Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

Μια αξέχαστη μέρα στη ζωή του Μίκαελ Ρότσε

Ο 30χρονος Μίκαελ Ρότσε είναι δάσκαλος φυσικής αγωγής (μετάφραση: γυμναστής σε σχολείο) στην Παπεέτε, την πρωτεύουσα της Γαλλικής Πολυνησίας και ταυτόχρονα τερματοφύλακας (επιπέδου τερματοφύλακα ελληνικής ομάδας τρίτης κατηγορίας) της ομάδας της Ταϊτής. Η μοίρα το έφερε έτσι που εχθές βρέθηκε αντιμέτωπος με μερικούς από τους καλύτερους παίκτες του κόσμου κι από εκεί και μετά ανέλαβε αυτός: Χάρισε στην αρχή του ματς ένα παραδοσιακό κολιέ στον αντίπαλο τερματοφύλακα, κατάφερε να φάει μόλις στο 4ο λεπτό ένα χαλαρό πλασεδάκι στην κλειστή του γωνία, να τραυματιστεί στο χέρι σε μια μονομαχία της μπάλας, να σηκωθεί μετά από μερικά λεπτά δείχνοντας χαρακτηριστικά το ότι συνεχίζει να πονάει αρκετά αλλά παρ’ όλα αυτά να συνεχίσει κανονικά στη θέση του, να χαρίσει ένα έτοιμο γκολ στον Βίγια χάνοντας τη μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από τραγική έξοδο, να αποκρούσει ανέλπιστα, με εξαιρετική βουτιά στη γωνία του, ένα πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του ίδιου παίκτη, να προσφέρει στους φωτογράφους αμέτρητα ωραία κλικ με τις γκριμάτσες του, την πρόσκαιρη απόγνωση του λίγο μετά από κάποια γκολ και το απτόητο χαμόγελο του και να δεχτεί άλλα 8 γκολ, σε αρκετά εκ των οποίων πάντως δεν φέρει τόσο μεγάλη ευθύνη.

Αυτά όλα όμως είναι λεπτομέρειες.

Γιατί στο μυαλό όλων όσων παρακολούθησαν το παιχνίδι θα μείνει χαραγμένη η στιγμή του 77ου λεπτού όταν, με το σκορ στο 8-0, ο Τόρες έστειλε το πέναλτι που εκτέλεσε στο οριζόντιο δοκάρι και ο αξιολάτρευτος θεούλης Ρότσε πανηγύρισε, με το σκορ στο 8-0, αυτή την άτυπη νίκη του σαν να άγγιξε η ομάδα του την κατάκτηση κάποιου τίτλου, παρά το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι το σκορ ήταν 8-0.

Γιατί όπως είχαμε σχολιάσει και μετά το πρώτο ματς της Ταϊτής: Όλα στη ζωή είναι σχετικά.