Ο γύρος του κόσμου με ένα σομπρέρο

Epic penalty fail

Στο “Ελ Σιλίντρο” η Ράσινγκ Κλουμπ του κόουτς Κόκο Μπαζίλε μετά από δυο συνεχόμενες νίκες ετοιμαζόταν για μια θριαμβευτική τρίτη που θα την έβαζε για τα καλά στην μάχη του τίτλου. Τα πράγματα για το ταλαιπωρημένο κοινό της Ακαδημίας όμως δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς μόλις στα 10 δευτερόλεπτα ο Σάχα και οι δυο αμυντικοί του μπερδεύτηκαν με αποτέλεσμα η Ουνιόν να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ. Πριν προλάβει να συνέλθει η ομάδα, η Ουνιόν έκανε το 0-2. Τα παράξενα όμως συνεχίστηκαν.

Στο 40′ η Ουνιόν κέρδισε πέναλτι. Ο τερματοφύλακας Μπολόνια με περίσσεια σιγουριά πήγε να το εκτελέσει. Ο Σάχα τον ψάρεψε και το έπιασε με μεγάλη ευκολία. Ο διαιτητής (σωστά) έδωσε επανάληψη. Ο τερματοφύλακας Μπολόνια πήρε φόρα και έστειλε την μπάλα κάπου στον ουρανό του Αβεγιανέδα. Το γεγονός δεν επηρέασε ιδιαίτερα την Ουνιόν καθώς στο 48′ σκόραρε για τρίτη φορά μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο. Τα παράξενα όμως δεν είχαν τελειώσει. Ήταν η σειρά της Ράσινγκ να κερδίσει πέναλτι και η ευκαιρία του Μπολόνια να εξιλεωθεί αποκρούοντάς το. Ο διαιτητής έδωσε όμως και πάλι επανάληψη και ο Τεό Γκουτιέρες πήρε φόρα και έστειλε το πέναλτι άουτ γράφοντας ιστορία καθώς δεν βλέπεις εύκολα σε αγώνα 4 χαμένα πέναλτι.